Sposoby na usuwanie wosku z różnych powierzchni

Podczas ogrzewania domowej atmosfery, podczas różnych przyjęć może dojść do wylania się wosku na meble czy dywan. Na pewno nie raz spotkała was taka sytuacja. Jak skutecznie usunąć powstałe zanieczyszczenia? Istnieje kilka sposobów, które mogą w tym pomóc.

Wszystko zależy od rodzaju powierzchni, na której doszło do nieoczekiwanego wypadku. Wosk niestety szybko przywiera do danej powierzchni i zazwyczaj ciężko go zmyć czy zdrapać. Pamiętajmy, aby podjąć działania dopiero wtedy, gdy wosk zaschnie i stanie się twardy. Powinniśmy nie odkładać na później tej czynności, ponieważ plamy mogą zniszczyć daną powierzchnię. Inaczej będziemy postępować w przypadku mebli drewnianych, a inaczej kiedy plama pojawi się się na obrusie czy pościeli.

Obecnie możemy kupić specjalne preparaty, które rozpuszczają zabrudzenia w postaci wosku. Jednak należy pamiętać o wcześniejszym zapoznaniu się instrukcją, ponieważ niewłaściwe zastosowanie detergentu może prowadzić do zniszczenia danej powierzchni. Istnieją również bardziej domowe sposoby, które także pozwolą wam skutecznie pozbyć się niechcianych plam z wosku.

Usuwanie plam z mebli

Najczęściej plamy z wosku powstają na twardych powierzchniach. To na stołach czy komodach stawiamy świeczniki, które mają na celu udekorować i rozświetlić nasze wnętrze. Kiedy dojdzie do skroplenia się wosku na daną powierzchnię, powinniśmy odczekać aż plama zaschnie i stwardnieje. Jednym ze sposobów na pozbycie się plamy z powierzchni stołu, jest obłożenie jej kostkami lodu – przyśpieszy to proces zastygnięcia wosku. Następnie należy zeskrobywać zaschnięte plamy za pomocą noża, zawiniętego w ściereczkę. Po usunięciu zabrudzenia, tłuste plamy należy przetrzeć czystą szmatką i wetrzeć nią mydło. Mydło wypoleruje i dokładnie wyczyści daną powierzchnię.

Dzięki General Fresh możesz kupić takie produkty jak kostka barwiąca wodę, żele do WC czy środki czystości do kuchni

Plamy na obiciach tapicerskich

Jeśli dojdzie do wylania się wosku na obiciach tapicerskich mebli, postępujemy podobnie jak w przypadku powierzchni drewnianych czy plastikowych. Należy obłożyć daną powierzchnię kostkami lodu, pozostawić na kilka minut, a następnie ściągnąć delikatnie warstwę wosku tak, by nie wetrzeć ją w tkaninę. Najlepszym sposobem jest usunięcie tłustej plamy za pomocą bibułki, kartki papieru lub serwetki i żelazka. Aby tego dokonać należy przyłożyć do plamy papier lub szmatkę i zaprasować, ustawiając odpowiednią temperaturę żelazka. Prasujemy do momentu, w którym na papierze czy serwetce przestaną pojawiać się woskowe ślady. Ewentualne pozostałości możemy usunąć nasączoną mydłem lub płynem do mycia gąbką.

Usuwanie wosku z tkanin

Jeśli plama pojawi się na dywanie, możemy wetrzeć w tę powierzchnię spirytus. To sprawi, że wosk łatwo się wykruszy i nie pozostawi po sobie plam. Można użyć także sposobu z żelazkiem, który również sprawdzi się w tej sytuacji. Jeśli wylany wosk jest świeży umieść na nim kostki lodu, aby szybciej stwardniał. Ewentualne plamy, które pozostaną możemy wyczyścić specjalnymi preparatami chemicznymi, pamiętając o dokładnym przeczytaniu informacji na etykiecie.

Post Comment