Pożyczka hipoteczna, czyli pożyczka pod zastaw nieruchomości

Nie mając zdolności kredytowej w banku lub wręcz mając długi w pisane w bazy dłużników trudno jest szukać kredytu w banku komercyjnym. W takiej sytuacji nawet firmy pożyczkowe mogą odmówić udzielenia pożyczki na sam dochód, bowiem obawiają się, że takie zabezpieczenie nie wystarczy, aby dłużnika przekonać do tego, że podpisując umowę zobowiązał się do spłacenia pożyczonej sumy i musi to zrobić.

Jednakże coraz więcej firm pożyczkowych wychodzi na przeciw osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują pożyczki, ale mogą też zaoferować coś na zastaw, aby upewnić firmę pożyczkową, że oddadzą pieniądze w wyznaczonym terminie. Najbardziej popularne są pożyczki pod zastaw nieruchomości, ale nie jest to prosta umowa.

Czym jest pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości często nazywana jest też pożyczką hipoteczną. Nie wolno jednak jej mylić z kredytem hipotecznym, ponieważ działa odwrotnie. W banku bierze się kredyt hipoteczny, aby nieruchomość zakupić i przez cały okres kredytowania to bank jest właścicielem kupionej na raty nieruchomości, a po jej spłaceniu własność przechodzi na kredytobiorcę. W wypadku pożyczki hipotecznej trzeba posiadać jakąś nieruchomość na własność, aby oddać ją jako zabezpieczenie w celu wzięcia pożyczki. Zabezpieczenie jest zakładane na hipotece nieruchomości. Oznacza to, że hipoteka musi być wolna od innych zobowiązań.

Jedynie czas spłaty pożyczki i kredytu jest podobny. Oba produkty finansowe to zobowiązania długoterminowe. Pożyczka pod zastaw nieruchomości najczęściej jest udzielana na okres 15 – 20 lat, ze względu na dużą kwotę do spłacenia. Pożyczyć w ten sposób można średnio 50% wartości nieruchomości, ale zdarza się, że w wypadku nowych i dobrze utrzymanych nieruchomości firma pożyczkowa zaproponuje do 70% wartości w ramach kapitału pożyczki.

Jak to wygląda od strony prawnej?

Przede wszystkim najpierw trzeba sprawdzić firmy pożyczkowe, które mają taką pożyczkę w swojej ofercie. Zacząć warto od sprawdzenia czy firma istnieje w KRD oraz czy jej siedziba znajduje się na terenie Polski. Koniecznie trzeba przeczytać opinie innych użytkowników na przykład pod rankingiem pożyczek. Później z wytypowanych firm należy wybrać tę jedną, w której złoży się wniosek.

Żeby się nie zawieść dobrze jest znać zawczasu rynkową wartość swojej nieruchomości, aby wniosek o konkretną kwotę pożyczki nie został odrzucony, ponieważ jest ona zbyt duża w stosunku do wartości nieruchomości. Po złożeniu wniosku trzeba przedstawić wycenę od rzeczoznawcy, który jest na liście akceptowanych współpracowników parabanku. Taka wycena kosztuje około 500 złotych i płaci za nią klient. Jeżeli nieruchomość jest akceptowalna jako zastaw kolejno zawiera się umowę o ubezpieczenie pomostowe na okres załatwienia wszystkich formalności i od wypłaty środków do pożyczki do dnia wpisania hipoteki przez sąd. Ubezpieczenie kosztuje 1% wartości pożyczki. Potrzebne jest też zawarcie ubezpieczenia na życie dla kredytobiorcy. Za wpisanie obciążenia na hipotece do księgi wieczystej płaci się 460 złotych, co również musi opłacić klient.

Post Comment