Nowatorskie aplikacje – czy w gruncie rzeczy ich potrzebujemy?

Wszechobecne reklamy napadają każdego dnia nowościami. Na co dzień jesteśmy wprost zasypywani lawinami wiadomości o innowacyjnych produktach – użytecznych czy też nie – oryginalnych nurtach w modzie, rozmaitych „must have tego lata czy zimy”, innowacyjnych gadżetach elektronicznych. Możemy przebierać oraz kupować, co tylko chcemy, bez ustanku nowsze oraz lepsze, jednakowoż czy aby na pewno wymagane? Postęp technologiczny oraz cywilizacyjny przyniósł duże zmiany.

Oczywiście wiele z nich to zmiany na poprawniejsze, bez postępu i wynalazków nie wolno by było choćby leczyć pewnych schorzeń lub ewentualnie kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to naturalnie dzięki laparoskopowi realizowanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze i mniej wyczerpujące dla pacjentów. Jednakże większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy totalnie zbyteczne, bowiem jakkolwiek komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak nadzwyczaj od tego, jaki zszedł z linii produkcyjnej dzisiaj.

Z jakiego powodu wobec tego producenci powiadają coś innego? To łatwe – aby więcej sprzedać oraz więcej zarobić! Kiedyś towary produkowano po to, by zaspokoić potrzeby ludzi, dziś za pomocą reklamy wywiera się w ludziach potrzeby, jakich wcześniej nie odczuwali, żeby zapewnić sobie rynek zbytu na bezustannie oryginalne artykuły, jakich bez reklamy na pewno nikt by nawet nie zauważył.
Znane powiedzenie uczy, że lepsze jest wrogiem należytego, co świadczy, że jeśli coś jest solidne, to nie należy próbować tego poprawiać, ponieważ można to tylko popsuć. Jednak czy na pewno? Jeżeli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa żywota. A jednak przedstawiciele nauki i fachowcy z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to nowych wynalazków. Czy są one niepotrzebne? Naturalnie, że są niebezużyteczne. Dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Jakkolwiek gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy dzisiejszej kinematografii – dzisiaj nie zdołalibyśmy korzystać z seansów kinowych lub oglądać filmów w domu.

Post Comment