Nauka chodzenia, czyli buty dla najmniejszych

W końcu nadszedł ten niesamowity moment i twoje dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki. Zatem musisz zadbać o właściwe buciki, które ułatwią mu prawidłową naukę. Pierwsze buciki dla twojego malucha to niezwykle ważna rzecz.

Ten szczęśliwy dzień, kiedy twoje dziecko samodzielnie postawiło pierwsze kroki, wiążę się także z decyzją zakupu idealnych bucików. W tym momencie warto postawić na wysokiej jakości obuwie, które zapewni twojemu maluchowi bezpieczne i komfortowe chodzenie. Stopa dziecka w tym czasie jest bardzo delikatna i podatna na wpływy szkodliwych czynników, wynikających z źle dobranego obuwia. Niewłaściwie dobrane obuwie może stać się przyczyną zniekształceń stóp oraz innych dolegliwości, już w dorosłym życiu. Każdy rodzic przed zakupem obuwia, powinien znać kilka podstawowych zasad.

Najważniejsze zasady

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas kupowania butów dla maluszka, jest ich rozmiar. Uważa się, że długość bucika powinna być o 7-9 mm dłuższa od stopy dziecka, ponieważ podczas chodzenia stópki dziecka przesuwają się do przodu, poza tym bardzo szybko rosną. Ważne jest także to, aby buciki były na tyle szerokie, aby paluszki dziecka mogły się swobodnie rozwijać i poruszać.

Innym ważnym elementem jest elastyczność bucików. Muszą być miękkie oraz łatwo się zginać, tak by dziecko mogło wykonywać w nich swobodne ruchy. Dotyczy to szczególnie spodów butów, które powinny być lekkie i sprężyste. W ten sposób dziecko będzie mogło poruszać się naturalnie.
Pierwsze buciki powinny posiadać także element usztywniający, tzw. zakładkę. To tylna część buta, która powinna być na tyle sprężysta, aby wspomagać prawidłowe ustawienie stopy i nie prowadziła do deformacji butów. W ten sposób dziecko będzie czuło się stabilniej.

Na stronie Buty360.pl dostępne są popularne marki butów – sprawdź!

Aby dziecko utrzymało prawidłową równowagę podczas stawiania pierwszych kroków, pamiętaj o właściwej cholewie oraz zapięciu. Cholewka powinna być wysoka, tak by zapewnić stabilność stopy. Rzepy lub sznurowadła pozwolą na dopasowanie obuwia do nóżki twojego malucha.

Jakie buty wybierać?

Pamiętaj aby przy wyborze obuwia dla dziecka nie sugerować się wyłącznie ich wyglądem. Musisz zadbać o to, by były one jak najbardziej funkcjonalne i dopasowane do stopy twojego dziecka. Ważny jest materiał, z jakiego są wykonane buciki. Najlepiej wybierać te stworzone ze skóry naturalnej oraz wysokiej jakości materiałów. W ten sposób zabezpieczysz stopy swojego malucha przed nadmiernym poceniem. Buciki muszą posiadać odpowiednią wentylację, aby przepuszczać jak najwięcej powietrza. Poza tym buciki wykonane z naturalnych materiałów będą lepiej dostosowywać się do kształtu nóżki twojego dziecka.

Częstym błędem rodziców jest zakładanie bucików po starszym rodzeństwie. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie, nawet jeśli buciki nie są wcale zniszczone. Pot wchłania się we wkładkę, dlatego dziecko może być narażone na zarażenie się obcymi drobnoustrojami. Poza tym każde dziecko ma inny kształt stopy oraz porusza się w inny sposób.

One Comment - Write a Comment

  1. Bardzo ciekawy artykuł – na rynku dużo jest dostępnych butów dla najmłodszych 🙂

    Reply

Post Comment