Jak dobrze urządzić warsztat?

Samodzielne urządzenie warsztatu jest zajęciem czasochłonnym i dosyć kosztownym. Niemniej jednak, jeśli dobrze się je zaplanuje, być może uda się uniknąć wydawania majątku. Jakie meble warsztatowe okazują się przeważnie niezbędne? O czym pamiętać, kiedy urządza się swój własny warsztat?

Przede wszystkim trzeba pomyśleć o tym, gdzie będzie się przechowywało narzędzia. Potrzebne są rzecz jasna meble warsztatowe do ich przechowywania. Które z nich będą najlepsze? Najlepszymi do przechowywania narzędzi meblami warsztatowymi zdają się być:

  • regały warsztatowe
  • tablice
  • szafki

 

Regał na ścianę

Trzymanie narzędzi na ścianie sprawia, że oszczędza się wiele przestrzeni. Dlatego też, tak popularne jest wykorzystanie regałów na narzędzia. Najczęściej składają się one z kilku półek, pomiędzy którymi mogą występować odmienne odległości. Wszystko po to, aby regał był w stanie pomieścić rozmaite rodzaje narzędzi. Ważne jest także, aby półki były dosyć szerokie, w przeciwnym razie bowiem wiele narzędzi się na nich nie zmieści.

Rzecz jasna, jeśli w warsztacie brakuje na coś miejsca, można także zdecydować się na kupno pojedynczej półki. Niewątpliwie jest to o tyle dobre rozwiązanie, że jedną półkę można zawiesić w zasadzie w dowolnym miejscu. Ażeby możliwe było umieszczenie w warsztacie regału potrzebna jest natomiast zwykle cała pusta ściana.

Zobacz piece kaflowe, żeliwne i meble warsztatowe dostępne w asortymencie sklepu Szalony Max

Tablica na narzędzia

Kolejnym interesującym rozwiązaniem jest kupno tablicy na narzędzia. Podobnie jak regał, tablicę również wiesza się na ścianie. Niemniej jednak, jest to całkiem inny mebel warsztatowy. Zwykle tablica warsztatowa posiada co najwyżej pojedyncze półki, które są bardzo niewielkie. Na tablicy znajduje się natomiast mnóstwo kieszonek, haków i innego rodzaju zaczepek. Wszystko o to, aby każdego typu narzędzie można było bez trudu na niej umieścić.

Tego rodzaju meble warsztatowe najczęściej wykonane są z metalu. Niezbędny jest bowiem solidny materiał, który nie zostanie uszkodzony z powodu dużego obciążenia. Użytkownik musi mieć pewność, że wisząca na ścianie tablica nie popęka lub też nie spadnie.

Szafka na narzędzia

Jeśli chodzi o szafki narzędziowe, mają one tak naprawdę podwójne zastosowanie. Z jednej strony bowiem faktycznie służą one przechowywaniu narzędzi. Niemniej jednak wykorzystuje się je także do ich transportu. Większość majsterkowiczów przed rozpoczęciem pracy wkłada do szafki wszelkie narzędzia i akcesoria , które mogą mu się przydać. W ten sposób nie jest zmuszony przerywać pracy, ażeby szukać potrzebnych narzędzi po całym warsztacie.

Warsztat według własnych preferencji

Powyżej wymieniono kilka mebli warsztatowych, które wydają się niezbędne w każdym warsztacie. Niemniej jednak, tak naprawdę każdy powinien dokonywać wyboru według własnych preferencji. Dotyczy to zarówno wyboru mebli jak i sposobu ich ustawienia w warsztacie. Należy tak je poustawiać, aby praca w warsztacie była samą przyjemnością. Niewątpliwie jednak, każdemu najlepiej odpowiadają nieco inne meble warsztatowe oraz odmienne ich ustawienie.

Post Comment